Bir Bloggerin En Çok Yaptığı Hatalar


1. Spesifik Olamamak

Uzmanlık alanınız veyahut alaka alanınız ne ise o konuya odaklanın. 
Bazı bloglarda görüyorum erkek sosyal basın eksperi, sosyal basınkonusunda içerikler paylaşıyor diye blogunu okumaya başlıyorsunuzfakat sırf tanınmış ve Google’da defa arandığı içersinde bitcoinden tutun da tvdeki bilmem ne programında yaşananlara kadar ilgisiz içerikler paylaşıyor. Ben bir blogun etkinhaysiyetli bir blog olması içersinde belli bir konuya odaklanması gerekliliğini düşünenlerdenim. 
Ne kadar özel olursanız, hitap ettiğiniz kitleye sunacağınız muhteva o kadar tesirli gerçekleşir
Unutmayın, herkese hitap etmeye çalışmak gerçekte hiç kimseye hitap edememektir.


2. Plansız Hareket Etmek


Blog yazarlığında büyülü kelimelerden bir tanesidir bence tasari
Bir blogun açılma mertebesinden tutun da muhteva oluşturma adımına, tanıtım adımına kadar her evrede tasarılı hareket edilmesi gerekmektedir.
Ancak bizde fazlası blogger doğaçlama takılıyor galiba :)
Gideceği limanı bilmeyene hiçbir rüzgardan yarar gelmez. 
Neden blog yazıyorsunuz? Amaç kitleniz ne? Sebep içerikler üretmelisiniz? Muhteva üretirken nelere ilgi etmelisiniz? Muhtevanızısebep tanıtacaksınız? Bu sualler henüz en başından sorulup bir yol haritası çizilmeli, amaç belirlenmeli ve bu amaca ulaşmak içersindegayret harcamalısınız.


3. Blog Yazarlığını Kolay Sanmak


Blogger’da blog açmak yanlızca 2 dakikalık bir prosedür ve tamamiylefiyatsız
Orta düzey her web kullanıcısı bir blog sahibi olabilir. 
Peki blog açmak blogger olmak içersinde kafi mi? Muhteva üretmek, kod bilmek, çevrimiçi araçları kullanabilmek, etkileşim maharetleri vs. 
hepsi bir bloggerda olması lüzumlenen nitelikler. 
İnanın blog açıp üç-beş muhteva girdikten ardından “yazılarımı kimse okumuyor, blogumu kimse ziyaret etmiyor, AdSense başvurum kabul edilmiyor” tipinde o kadar defa ileti alıyorum ki, görseniz şaşarsınız.
Blog açmak, ihtiyaç duyulan ayarları inşa etmek, tema bulup tanzim etmekmuhteva üretmek, sosyal basın hesaplarını yönetmek, blog tanıtımı inşa etmek vs. 
hiç basit işler değil. 
Başarı kısa yoldan gelmez, çalışmayı gerektirir. 
Hani o feyz aldığınız, gıpta ettiğiniz bloglar var ya, onların hiç biri birakşamda o duruma gelmedi. 
Hepsi tasarılı ve derli toplu çalışmanın ürünü.


4. Yanlış Metriklere Odaklanmak


Blog yazılarınız Google aramalarında ilk başta çıkıyorsa bu bir SEO başarısıdır. 
Bence bir bloggerın ehemmiyet vermesi lüzumlenen metrik trafik değilkullanıcı adedi olması gereklidir
Çünkü blog yazarlığının keyfi yazdıklarınızın birilerine ulaştığını bilmek, onlardan geri bildirimler alabilmekiletişim kurmaktır. 
Bunun yolu ise okur/takipçi/abone miktarını arttırmaktır.
Bazı dostlar Google aramalarından trafik çekmek içersinde aranma hacmi yüksek konularda başlık atarak pek de malumat ve tecrübe içermeyen içerikler üretiyorlar. 
Peki o aramadan yazıya ulaşan ziyaretçi beğeni etmeyen içerikle karşılaşınca ne olacak? Geldiği gibi blogu terk edecek. 
Yazıyı yazan dost ise Google’dan bilmem kaç hit aldım diye sevinecek. 
Sen o ziyaretçiyi içeriğinle beğeni edemiyorsan, bir ileri yazın içersindemeraklandıramıyorsan, ziyaretçiyi okuyucuya çeviremiyorsan o trafiğin hiç bir ehemmiyeti yok.


5. Tema Kaygısı Yaşamak


Bir blogda ziyaretçiyi etkileyen ilk şey kuşkusuz ki blogun ilişkisi ve tasarımıdır. 
Ben dahil fazlası web kullanıcısı tasarımını sevdiği sitelerde daha fazlazaman geçirme eğiliminde yer alıyor
Bu yüzden her blogger, blog ilişkisine fazlaca ehemmiyet göstermeli. 
Ama bizde ivedi sıkılmak gibi bir huy var galiba
Bugün ziyaret ettiğim bir blogu bir hafta ardından ziyaret ettiğimde bakıyorum hooop ilişkisi değişmiş. 

Bir de blogumda her kaliteyi olsuncular var. 
Her kodu, her eklentiyi, farklı buluş, yeni keşfettiği her özelliği bloga ekleyenler. 
Halbuki okuyucunun tek talebi var muhtevası rahatlıkla okuyabileceği, blogda basitçe gezinebileceği, temiz, yalınsüratli ve şık bir dizayn.


6. SEO’yu Uzay Bilimi Sanmak


SEO konusunda o kadar defa paylaşım, o kadar defa efsane dolaşıyor ki ortada bloggrelar ister istemez “SEO olmadan ben bir hiçim” psikolojisine bürünüp bir SEO yapma peşine düşüyorlar. 
Evet SEO ehemmiyetli, Google’dan trafik alabilmek için de ihtiyaç duyulan fakat insanlara SEO öyle bir şeklinde empoze edilmiş ki SEO’nunbaşka bir deyişle blog sayfalarının arama motorlarına makul durumagetirilmesi işinin aşırı uzmanlık isteyen, deli gibi yöntem malumatgerektiren, yanlızca uzmanlaşmış kişilerin yapabileceği bir olaymışkanaati beyinlerde yer ediyor.
Hiç birimiz ticaret yapmıyoruz, bundan dolayı öyle ciddi rakiplerimiz ve SEO içersinde bütçelerimiz yok. 
Bu nedenle Google’ın ve dayanıklı kaynakların verilen kimi esas teknikleri uygulayarak her blogger blogunu kendi optimize edebilir. 
İçerik oluştururken esas SEO kaidelerine uymanız ve hangi aramada çıkmak istiyorsak o sözcük veyahut sözcük grubu üstünden link almanızyeterlidir.


7. Diğer Blogları Rakip Görmek


Benim de çokça maruz kaldığım ve hiçbir zaman mana veremediğim bir konudur başka blogları rakip görüp onları bir şeklinde karalamaya çalışmak. 
Hep network diyoruz, insan ilişkileri diyoruz fakat bloggerlar kendisikategorisinde yayın yapmış başka blogları nedense hep rakip olarak görüyor, henüz da kötüsü anonim yorumlarla, forumlardaki mesajlarıylaya da etraflarına anlatırken o blogları karalıyorlar. 

Oysa herkesin tipitekniği, bakış açısı değişik
Birbirimizi aşağı çekmek adına birbirimize takviye olmak kendimize ne kaybettirir? Sebep bir blogu takip etmekten, yazılarına yorumgerçekleştirmekten, içeriklerini sosyal basın da paylaşmaktan, link vermekten imtina ederiz? Paylaşımcı olmak, takviye vermek seni aşağı çekmez, aksine sana ver bloguna kıymet katar.


8. Blogger’ı Yetersiz Görmek


Blog yazmaya başlayacakların ya da halihazırda blog yazanların düştüğü en devasa yanılgılardan bir tanesi de tanınmışetkin bir blog olmakiçersinde o blogun Wordpress alt yapısına sahip olması gerektiği düşüncesidir. 
Sanki Blogger amatörler, Wordpress profesyoneller içinmiş gibi bir idrakvar. 
Külliyen yanlış!
Burada uzun uzun Wordpress ile Blogger kıyaslaması yapmayacağımkuşkusuz fakat bir blog açmak, muhteva meydana getirmek, o muhtevasıvarlıklaştırmak, trafik çekmek, blogdan para kazanmak içersinde inanın bana Blogger epey kafi
Hiç bir ziyaretçi bir bloga girdiğin o blogun wordpress ya da Bloggerbulunduğu ile ilgilenmez. 
Blogun kendine sunduğuna bakar. 
Eğer blogspot.com uzantısı canınızı sıkıyorsa senelik 10-15$ gibi cüzi bir ücret karşılığında alan adı satın alıp Blogger’da açtığınız blogunuzu isminiz.com olarak kullanabilmeniz mümkün
Ve bir yada atılmamalıdır ki Blogger bir Google servisidir.


9. Yapılanı Yapmaya Çalışmak


Gerçekte bu blog dünyasına özgü bir tutum değil. 
Türkiye’de ki girişimlere baktığınızda hep vatan dışında etkin olmuş girişimlerden, projelerden, fikirlerden esinlenildiğini hem de bire bir kopyalandığını görebilirsiniz. 
Aklıma gelen ilk misal niş piyasa yerleri. 
Yurt dışında niş piyasa yerleri başka bir deyişle belli bir sektörde görevverenler ile görev alabilmek isteyenleri bir araya getirip komisyon almaya dayalı gelir modelinin bulunduğu girişimler ülkemizde mantar gibi türedi. 
Armut.com, bionluk.com gibi. 

Blogger adayları da tanınmış bir blog gördüklerinde aynısı hususta bir blog açmaya, benzer bir dizayn kullanmaya, benzer türde içeriklergeliştirmeye kalkışırlar. 
Halbuki yapması lüzumlenen yeni fikirler üretmek, benzersiz olmak, yapılmayanı inşa etmek, fark yaratmaktır.


10. Her Okuduğuna İnanmak


Web fırsatlarla ve bu fırsatları değerlendirmek isteyen istekli insanlarla dolu bir okyanus. 
Ancak bu okyanusta kötü amaçlı ve sömürücü piranalar olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. 
Bu hususta ikazcı yazılarla kişileri bilinçlendirmeye çalışsam daçoğunlukla kişiler mağdur olduktan ardından bu uyarıları okumuş oluyorlar :(
Blog açmanın ve o bloga bir şeyler yazıp insanlarla paylaşmanın ne kadarbasit olduğunu biliyorsunuz. 
Peki malumat kirliliğinin, dezenformasyonun yayılmasının defa basitbulunduğu web dünyasında bu verilere sebep rahatlıkla inanıyorsunuz?Bazı rahatını kaybediyor, bazı sinirlerini yıpratıyor, bazı parasını, bazı de blogunu kaybediyor. 
Güvenilirliğinden güvenilir olmadığımız hiçbir kaynakta paylaşılanbulguyu, kodu, dosyayı kullanmamalıyız.Sonraki Yayın Sonraki Yayın
Önceki Yayın Önceki Yayın
Sonraki Yayın Sonraki Yayın
Önceki Yayın Önceki Yayın
 

Son yazılarımızdan ilk sizin haberiniz olsun.